Results: Round 2 – GS Henley Club Time Trial – Sunday 7th May

Whilst the world’s press and the eyes of many may have been focussed upon a cycling event unfolding in Sardinia, true aficionados of the beautiful sport had only one destination in mind…… Maidenhead Office Park.

And so it was that the curtain was raised on the second round of this sporting epic. A total of 25 hardy souls made the start in still but cold conditions.

First off the brace the conditions was Danuta Tinn, keen to repeat her win in round 1. Number 7 off was Matt Hayden hoping that the number would bring him luck in the men’s road bike category. Ryan Davies who won the first round in the men’s TT series was away doing a 50mile TT (and you thought 10 miles was hard, hats off to Ryan!), was replaced by AS TT team mate Chris Bartley.

As the riders rode off and the temperature edged up to 8c, a host of famous Henley names took the starters instructions with guest appearances from James Archibald, Simon Jones, Joe Harris, Dan Marrett and many others.

As the focus shifted to the finish the atmosphere was tense and the crowd on edge.

So, to the winners and the losers.

Danuta Tinn triumphed in the ladies TT category with a time of 24:30, taking her points total to 60 over the two events.

Judith Burne was first lady home in the road bike category with a 25:20.

In the men’s category Nick Roux would have swept the floor, except poor Nick, was so busy talking to himself he went straight on at the roundabout turn, and rode another 2 miles.  As always class shows and the finishing order in the road bike category was:

Dan Marrett 00:23:20
James Archibald 00:23:38
Matt Hayden 00:24:04
Rob Friend 00:24:14
Tom Crisford 00:24:31
Nicholas Roux 00:24:39
Simon Jones 00:24:40
Mark Hughes 00:25:56
Tom Hudson 00:26:01
Alex Hayden 00:26:04
Judith Burne 00:26:20
Joe Harris 00:26:35
Sean Collins 00:26:50
Chris Moore 00:28:26
Chis Mann 00:29:18

A big hurrah to Dan and to the others.

In the TT section the results were:

 

Chris Bartley 00:20:01
Martin Cairns 00:22:57
Stephen Butcher 00:24:02
Jon Clements 00:24:08
Danuta Tinn 00:24:30
Thomas Peirson Smith 00:26:06
Lauren Davies 00:26:15
Rob Engers 00:26:33
Alex Ede 00:27:27
Sophie Whitworth 00:27:38

Many thanks to all that participated and to those that missed it the next one is June 11th – remember you’ve got to be in it, to win it.

Full results (based on standard times) and the league tables after 2 rounds are shown below:

 

Mens TT class

Chris Bartley 00:20:01
Martin Cairns 00:19:50
Stephen Butcher 00:20:55
Jon Clements 00:24:08
Thomas Reirson Smith 00:26:06
Rob Engers 00:25:52

Ladies TT

Danuta Tinn 00:19:57
Lauren Davies 00:24:28
Alex Ede 00:27:27
Sophie Whitworth 00:26:42

Mens Road Class

Dan Marett 00:20:36
James Archibald 00:21:12
Matt Hayden 00:22:04
Rob Friend 00:24:14
Tom Crisford 00:24:31
Nicholas Roux 00:22:46
Simon Jones 00:24:40
Mark Hughes 00:24:53
Tom Hudson 00:25:03
Alex Hayden 00:26:04
Joe Harris 00:26:35
Sean Collins 00:26:59
Chris Moore 00:30:07
Chis Mann 00:31:27

 

GS Henley  TT Series League table after 2 rounds

 

Mens Road Bikes      
       
Name Apr-17 May-17 total
Matt Hayden 30 26 56
Nicholas Roux 26 24 50
Rob Friend 20 20 40
Tom Crisford 19 19 38
Tom Hudson 18 16 34
Dan Marett   30 30
Andy Bocking 28   28
James Archibald   28 28
Chris Moore 14 13 27
James Pilgrim Morris 24   24
Andy Warby 22   22
Mark Hughes   22 22
Simon Jones   18 18
Paul Willis 17   17
Sean Collins   17 17
Blackett Ditchburn 16   16
Alisatiar Lovells 15   15
Alex Hayden   15 15
Joe Harris   14 14
John Rayner 13   13
Rob Whittle 12   12
Chis Mann   12 12
Ashley Cooper 11   11
       
Mens TT      
       
Name Apr-17 May-17 total
Martin Cairns 30 30 60
Jon Clements 19 24 43
Rob Engers 20 20 40
Ryan Davies 28   28
Chris Bartley   28 28
Stephen Butcher   26 26
Piers Barnett 26   26
James Howlin 24   24
Matt McKibbin 22   22
Thomas Reirson Smith   22 22
Luke Wolfson 18   18
James Watt 17   17
Sean Collins 16   16
Simon Leathers 15   15
       
 Female Road      
       
Name Apr-17 May-17 total
Judith Burne 30 30 60
Alex Ede 28   28
       
 Female TT      
       
Name Apr-17 May-17 total
Danuta Tinn 30 30 60
Michelle Ayres 28   28
Lauren Davies   28 28
Sophie Whitworth   26 26
Alex Ede   24 24

 

Previous Post
GS Henley TT H10/2 – Sunday 7 May
Next Post
Result : ORRL – Round 2 – Didcot Phoenix / Great Shefford Road Race

Related Posts

No results found.

Menu